Założenie nowej firmy niesie ze sobą spore wyzwanie, jakim jest wypromowanie działalności. W czasach, gdy wiele branż charakteryzuje silna konkurencja, kluczem do sukcesu może okazać się skuteczna strategia marketingowa. Z pomocą jakich narzędzi reklamować nowo powstały biznes? Jak docierać do potencjalnych klientów, by generować zyski? Skorzystaj z naszego poradnika, z pomocą którego wyróżnisz swój biznes na tle innych.
1. Tradycyjne materiały reklamowe
Mimo coraz to nowszych narzędzi wykorzystywanych w branży marketingowej, wciąż ogromne znaczenie mają tradycyjne rozwiązania. Znane od lat wizytówki, ulotki reklamowe czy wielkoformatowe banery – to doskonały sposób na obycie klientów z nową marką. Warto wykorzystać je do poinformowania otoczenia nie tylko o rozpoczęciu działalności, ale również o nowych produktach i usługach czy aktualnych promocjach. Nie bez znaczenia są też stosunkowo niskie koszty tradycyjnych materiałów reklamowych. Gotowe szablony papierowych materiałów reklamowych, dopasowane do charakteru firmy, to tania i skuteczna promowania zwłaszcza firm lokalnych.
2. Social media
W ostatnich latach portale społecznościowe, na czele z Facebookiem i Instagramem,
biją rekordy popularności – i to nie tylko wśród młodych. Każdego dnia korzystają z nich miliony użytkowników, wśród których są też potencjalni klienci nowej firmy. Obecność w social mediach pozwala na nawiązanie dialogu z grupą docelową i zbudowanie wśród niej nowoczesnego wizerunku. By tak się stało, warto pamiętać o uzupełnieniu wszystkich danych kontaktowych i adresowych oraz o umieszczeniu odnośnika do strony www naszej firmy. Jeśli zaś chodzi o treść – kanały te posłużą nie tylko jako firmowa wizytówka, ale i przestrzeń do informowania o nowościach czy bieżących wydarzeniach. Nie bez znaczenia jest również sprawne odpowiadanie na komentarze i wiadomości prywatne internautów. Firmowy fanpage warto też udostępniać w grupach tematycznych. Przykładowo, salon kosmetyczny wśród społeczności miłośniczek dbania o urodę czy na forum mieszkańców osiedla.
3. Strona internetowa
Nieodłącznym elementem promocji nowej firmy jest jej strona internetowa. Bez względu na to, czy działamy na rynku globalnym czy lokalnym – to właśnie starannie przygotowana witryna będzie naszą przepustką do świata online. Pamiętajmy, że większość użytkowników poszukuje produktów i usług właśnie w internecie. Jeżeli nie znajdą w niej naszej firmy – istnieje duże ryzyko, że skorzystają z oferty konkurencji. Strona www to podstawowe narzędzie promocji – i to nie tylko z uwagi na funkcję reprezentacyjną. Równie istotna jest możliwość zbierania adresów e-mail potencjalnych klientów, motywowania ich do działania za pomocą przycisków Call To Action czy dostarczania im wartościowych informacji na firmowym blogu.
4. Google Moja Firma
Wizytówka Google Moja Firma to rozwiązanie korzystne zarówno dla małych i dużych firm – przede wszystkim tych świadczących usługi lokalnie. Za sprawą obecności wpisu w wyszukiwarce Google i Mapach Google zyskujemy szansę na bezpłatne docieranie do potencjalnych klientów.
Taka wizytówka poinformuje ich również o godzinach otwarcia naszej firmy oraz wskaże im najlepszą trasę dojazdu do lokalu. Na interakcje pozwala też możliwość pozostawiania opinii czy zadawania pytań dotyczących świadczonych usług lub oferowanych produktów.
5. Reklama w internecie
Potężnym narzędziem wykorzystywanym w pozyskiwaniu klientów jest też reklama w internecie. Z tej można korzystać na wiele sposobów. I tak, za sprawą reklamy na Facebooku, możemy w bezpośredni sposób dotrzeć do swojej grupy docelowej. Precyzując jej cechy – płeć, wiek czy miejsce zamieszkania, mamy okazję kierowania komunikatów do faktycznie zainteresowanych osób. Co istotne, reklama na Facebooku przybiera różne formy – obrazu, wideo, slajdów, a nawet reklamy kontaktowej. By szybko dotrzeć do klientów z naszego regionu lub miasta, warto wykorzystać reklamę linków sponsorowanych Google AdWords. Stanowi ona efektywny i przy tym opłacalny sposób na docieranie do dużej liczby potencjalnych klientów, zainteresowanych naszymi produktami i usługami. Podobnie jak w przypadku Facebooka, możemy szczegółowo określać zasięg wyświetlania reklamy oraz czas jej emisji. Jedynym wymogiem jest posiadanie strony www, na którą kierowany będzie ruch z reklamy. Do promowania niszowych biznesów idealnie sprawdzają się reklamy na portalach branżowych, odwiedzanych przez osoby szukające pomocy w zakresie świadczonych przez nas usług lub oferowanych przez nasze specyficznych produktów.
6. Reklama prasowa, gazety lokalne
Mogłoby się wydawać, że reklama prasowa odeszła do lamusa wraz z rozwojem nowych technologii. Nic bardziej mylnego. Warto korzystać z niej zwłaszcza w przypadku rozwoju nowego lokalnego biznesu. Koszty ogłoszeń i reklam w lokalnej prasie są stosunkowo niewielkie, a jednocześnie pozwalają na dotarcie do sporego grona odbiorców. Na skuteczność tej formy promocji wpływa jej wielokrotne powtarzanie.
7. Stopka w e-mailu
Niepozorna stopka w mailu może mieć ogromny wpływ na promocję firmy w internecie. Szczególnie wtedy, gdy w naszej działalności wysyłamy sporo wiadomości e-maili.
By stopka była skuteczna pod względem marketingowym, koniecznie jest, aby zawierała prawidłowy link www wraz z numerem kontaktowym.
Wiesz już, jak skutecznie reklamować swoją nową firmę. Czas, by zdobytą wiedzę wdrożyć w życie. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości materiałów reklamowych dla swojej firmy – ulotek, wizytówek i banerów reklamowy – zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty gotowych wzorów.