projekt wizytówki firmowej

Wizytówki firmowe, zrób dobre pierwsze wrażenie

W kontaktach służbowych, podobnie jak w prywatnych, bardzo dużą rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Wizytówka jest materiałem reklamowym, który wręczamy właśnie na pierwszym spotkaniu.

Aby pozyskać partnera biznesowego, przekonać do siebie potencjalnego klienta lub po prostu wywrzeć dobre wrażenie na innych przedsiębiorcach, musisz pokazać się z jak najlepszej strony. Jak tego dokonać? Tłumaczymy w poniższym artykule.

Po pierwsze zadaj sobie pytanie na co ty sam zwracasz uwagę poznając nowego człowieka. Czy ważny jest dla ciebie wygląd zewnętrzny, a może bardziej zwracasz uwagę na to co w środku, np. zachowanie? Na pewno wolisz przebywać z osobami, które się szczerze uśmiechają, są miłe, potrafią się wysłowić i profesjonalnie opowiedzieć o sobie i swojej działalności gospodarczej, prawda? W rzeczywistości każdy szczegół jest ważny. Może okazać się, że poznana osoba sprawia wrażenie bardzo profesjonalnej, a tymczasem może wręczyć ci brudną i pogniecioną wizytówkę. Niby jest to drobiazg, ale może zniechęcić, prawda?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie za pomocą wizytówki firmowej

Zanim ktoś zaproponuje ci wymianę wizytówek firmowych, musisz zrobić dobre wrażenie na tej osobie. Nie jest to proste, ale można się tego nauczyć. Wystarczy tylko trochę wiary w siebie i pewności.

Poznając kogoś nowego, uściśnij mu zdecydowanie dłoń, patrząc w oczy i lekko się uśmiechając. Pamiętaj jednak, że uchwyt nie może być zbyt długi, ani tym bardziej za mocny. Dobrym rozwiązaniem jest zawsze uściśnięcie całej dłoni i puszczenie jej. Jednocześnie zawsze warto zagaić rozmowę, mówiąc np. „Miło mi pana/panią poznać” lub pytając „Jak minęła panu/pani podróż?”. Otwarta, przyjazna i miła postawa z twojej strony zawsze rozluźni napiętą atmosferę oraz zachęci rozmówcę do kontynuowania rozmowy. Jeżeli nawiążesz kontakt, istnieje duża szansa, że gość będzie zainteresowany dłuższą znajomością, więc wizytówki firmowe mogą zostać w tym momencie wymienione pomiędzy osobami.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy znasz rozmówcę, ale jeszcze nie mieliście okazji wymienić się wizytówkami. W tym przypadku dopuszczalny, choć nie zawsze, może być gest poufałości, polegający na położeniu swojej drugiej dłoni na waszych złączonych dłoniach. Nie rób tego jednak w przypadku nowo poznanej osoby.

Sposób wypowiadania się – treść wizytówki

Słowa mają ogromną moc także w kontaktach biznesowych. Reprezentując firmę poza nią, musisz dbać o sposób swojego wypowiadania się. Wbrew pozorom on także jest twoją wizytówką. W kontaktach z innymi ludźmi waż słowa, unikaj modnych wyrazów, kolokwializmów, wulgaryzmów oraz słów wywodzących się ze slangu. Jeżeli chcesz być traktowany poważnie, także twoja wizytówka firmowa musi zawierać formalny, profesjonalny tekst. Od tej treści zależy, czy twój rozmówca się z tobą skontaktuje w przyszłości, czy wyrzuci twój kartonik do kosza.

wizytowka-firmowa2-300x225 Wizytówki firmowe, zrób dobre pierwsze wrażenie

Niedopuszczalne jest, aby na twojej wizytówce znalazły się słowa wulgarne, objęte tabu, obraźliwe, nieprzyzwoite lub dotyczące tematów fizjologicznych.

Zatem jakie elementy powinna zawierać dobra wizytówka firmowe? Oto kilka podpunktów które rozwieją twoje wątpliwości co do jej zawartości:

 • nazwa firmy,
 • logo firmowe,
 • tagline,
 • nisza działalności,
 • imię i nazwisko,
 • stanowisko lub pełniona funkcja,
 • dane adresowe firmy takie jak ulica, numer lokalu, miejscowość i kod pocztowy,
 • telefon kontaktowy,
 • adres email,
 • adres strony Internetowej,
 • adresy kont na profilach społecznościowych.

Wymienione elementy nie muszą się znajdować na wizytówce w takim komplecie. W zależności od branży, działalności, sposobu działania ich zestaw może się zmieniać i wcale nie jest powiedziane że wizytówka, która zawiera np. tylko adres strony internetowej jest złą wizytówką. Wręcz przeciwnie, kreatywność, elegancja i schludność są najważniejszymi cechami tej dobrej karteczki aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Wizytówki – Klucz do Sukcesu w Wizualnej Komunikacji Biznesowej

Kolorystyka w Projektowaniu Wizytówek:
Kolory w wizytówkach odgrywają znaczącą rolę w kreowaniu wizerunku firmy. Dobre zestawienie barw może skutecznie komunikować wartości i charakter marki. Na przykład, niebieski symbolizuje zaufanie i profesjonalizm, idealny dla firm prawniczych czy finansowych. Czerwień, sugerująca energię i pasję, często wybierana jest przez marki dynamiczne i kreatywne. Ważne jest, aby kolorystyka była spójna z identyfikacją wizualną firmy, a jednocześnie wyróżniała się na tle konkurencji.

Projektowanie z Myślą o Branży:
Projektowanie wizytówek musi być dostosowane do specyfiki branży. Dla firm technologicznych sprawdzą się nowoczesne, minimalistyczne wzory, podczas gdy w sektorze mody i designu liczy się oryginalność i kreatywność. W sektorze zdrowia i wellness dominują łagodne, kojące kolory i proste, czyste linie, które odzwierciedlają dbałość o dobrostan i harmonię.

Psychologia Kolorów:
Kolory wizytówek mogą wywoływać określone emocje i skojarzenia. Zielony, kojarzony z naturą i wzrostem, jest często wybierany przez firmy ekologiczne i te związane z rozwojem osobistym. Żółty, symbolizujący optymizm i kreatywność, może być skuteczny w branżach związanych z innowacyjnością i pomysłowością. Ważne, aby kolorystyka była zgodna z emocjami, które firma chce wywołać u swoich klientów.

Przykłady Dobrych Praktyk:
Analizując sukcesy różnych firm, można zauważyć, że najlepsze wizytówki łączą w sobie estetykę, funkcjonalność i spójność z marką. Na przykład wizytówki firm konsultingowych często charakteryzują się prostotą i elegancją, podkreślając profesjonalizm i powagę branży. Natomiast startupy technologiczne wybierają odważne, innowacyjne wzory, które odzwierciedlają ich kreatywne podejście do biznesu. W każdym przypadku kluczowe jest, aby wizytówka była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także funkcjonalna i czytelna.

Zadbaj o markowe gadżety, może nim być również wizytówka

Tak jak już wspomnieliśmy, bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Raczej nikomu nie przyjdzie do głowy, aby pójść na bardzo oficjalne spotkanie biznesowe w dresie, ale są jednak akcesoria, które warto rozważyć.

Podstawową czynnością jaką powinniśmy zrobić, najlepiej kilka dni przed spotkaniem, jest zapoznanie się z zasadami dresscode’u. Dobierz odpowiednią garderobę, wyprasuj koszulę, ubierz się czysto i schludnie. Oprócz tego sięgnij po takie dodatki jak pióro, aktówka czy notatnik. Przyznaj, że te rzeczy sprawiają wrażenie.

Abyś został potraktowany z należytym szacunkiem i powagą otaczaj się drogimi markowymi przedmiotami. Twój styl oraz wizerunek wskazują na płynność finansową twojej firmy. W oczach potencjalnych inwestorów wypadniesz lepiej, jeżeli nie będziesz wyglądał biednie. Markowy garnitur, zgodny z zasadami etykiety, aktówka czy modny krawat, pokazują, że nie masz problemów finansowych. W biznesie właśnie tacy ludzie rozdają najwięcej swoich wizytówek.

Co ciekawe, ich wygląd także świadczy o kondycji oraz profesjonalizmie twojego przedsiębiorstwa. Przed ich zaprojektowaniem określ do kogo są one kierowane i kiedy będziesz ich używał. Następnie zleć ich profesjonalne zaprojektowanie oraz umieść w wizytowniku, aby ich nie pobrudzić i nie pognieść. Twój profesjonalny wygląd oraz profesjonalny wygląd twojej wizytówki firmowej sprawi, że ludzie szybciej ci zaufają, pamiętaj o tym!